Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Relacja z obchodów VIII Dnia Solidarności z osobami chorującymi na schizofrenię, które odbyły się w Andrychowie.

 
Schizofrenia jest doświadczeniem, które często nadchodzi niespodziewanie, budząc lęk zarówno u dotkniętej nią osoby, jak i jej rodziny oraz otoczenia.
Niewiedza, strach i mity, jakimi obrosły schorzenia psychiczne, wciąż wywołują niechęć i obawę oraz niejednokrotnie prowadzą do trwałej izolacji chorego. I właśnie przełamanie barier, którymi otacza się osoby chorujące na schizofrenię, upowszechnianie wiedzy o specyfice i przebiegu tej choroby oraz apel o akceptację i zrozumienie wobec chorych i ich rodzin, były celem, jaki przyświecał organizatorom VIII Dnia Solidarności z osobami chorującymi na schizofrenię.
Był on częścią szerszej akcji, przebiegającej pod hasłem "Otwórzcie drzwi - otwórzcie serca dla chorych na schizofrenię", której organizatorem jest Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie. 
 


"Aby zmienić nastawienie i negatywne stereotypy konieczne jest, aby dostrzec w chorym człowieka, osobę i obywatela - którym chory nigdy nie przestaje być - mówią organizatorzy - Otwarcie serca i drzwi oznacza wyjście naprzeciw potrzeb osoby dotkniętej chorobą, naszą wspierającą obecność i zrozumienie." - tłumaczą.

Obecność tłumów, które pojawiły się 13. września na Placu Mickiewicza, świadczy o tym, że Andrychowianie nie pozostali obojętni na ten apel. Głównym punktem, trwającej od rana imprezy było symboliczne przejście przez drzwi - gest solidarności z chorymi, zakończony wpisem na pamiątkowej tablicy. "Chcemy od najmłodszych lat uczyć naszych dzieci wrażliwości wobec osób dotkniętych chorobą, kształtować w nich postawę otwartości i gotowość pomocy" - wyjaśnia swoją obecność na obchodach pani Dorota. Na Plac Mickiewicza przyszła z mężem i dwoma małymi córkami "Dzieci wspaniale się bawią i są zachwycone zwłaszcza kolorowym kiermaszem oraz występami. Staramy się aby trudne tematy, takie jak choroba, nie budziły w nich niepokoju, a chęć zrozumienia i pomocy." - dodaje.

Zgodnie z założeniem organizatorów, dotyczącym propagowania wiedzy o przyczynach i specyfice schizofrenii, rozdawano ulotki z informacjami
o chorobie, jej przebiegu oraz potrzebach i oczekiwaniach osób chorujących. Bezcenną możliwość wniknięcia w świat przeżyć i doświadczeń osób chorych, dawały plansze z poruszającymi tekstami ich autorstwa. Również towarzysząca obchodom wystawa prac pacjentów szpitala, którą można było podziwiać w Parku Miejskim, pozwalała bliżej poznać świat ogromnej wrażliwości osób chorujących psychicznie oraz przeżyć, towarzyszących ich doświadczeniu.

W trakcie obchodów istotnej informacji dla chorych i ich rodzin udzieliły przedstawicielki Urzędu Pracy - wdraża on pilotażowy program wspierający zatrudnienie osób niepełnosprawnych, w tym chorujących psychicznie. Specjalnie przeszkolenie trenerzy monitorują pomagają w poszukiwaniu pracy, pomagają w rozmowach z pracodawcą i w podjęciu obowiązków zawodowych. Pomocą objęty zostaje zarówno pracodawca, jak i pracownik. W gminie Andrychów już kilkoro pracodawców zdecydowało się na zatrudnienie osób chorujących psychicznie, korzystających ze wsparcia w ramach projektu.

Mimo, iż niedzielne obchody zostały zamknięte, ogromne zaangażowanie ze strony wszystkich organizatorów, a przede wszystkim obecność i aktywność tylu osób przybyłych, budzą nadzieję, że serca wobec osób chorujących na schizofrenię pozostaną wciąż otwarte.

Więcej informacji na temat akcji oraz samej choroby, relację i zdjęcia z obchodów, adresy i telefony miejsc, gdzie można uzyskać pomoc oraz informacje o programie wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych i chorujących psychicznie znaleźć można na stronie
www.otworzcie-serca.pl.