Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Wiosna to piękna pora roku. Przyroda budzi się do życia, kwitną kwiaty i drzewa, ptaki śpiewają, a spacerując po naszych pieknych lasach można spotkać sarny i zające.
Aż chce się żyć!
Niestety przez ludzką nieodpowiedzialność zdażają się również przykre sytuacje - pożary!
Powszechnie panuje przekonanie, że wypalanie traw i nieużytków poprawia żyzność gleby. To nieprawda. Takie działanie może jednynie przyspożyć kłopotów, zniszczyć przyrodę i co gorsza doprowadzić do nieszczęścia.
przebisniegi
Wypalanie traw jest prawnie niedozwolone i podlega karze grzywny lub aresztu, rolnikom mogą być wstrzymane dotacje unijne. Określają to przepisy: Ustawa z dnia 14 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. (Dz. U. Nr 92, poz. 880) Zgodnie z art. 124 ustawy "zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów..." oraz Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435 z późn. zm.). Art. 30 ust. 3 pkt 3 mówi, że "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo..." Poza tym nasi strażacy przez czyjąś glupotę mogą nie zdążyć z pomocą komuś potrzebującemu ! Zanim podpalisz - zastanów się jakie mogą być tego konsekwencje !!!